Ce tip de oțel este folosit la șinele ferate?

Jan 21, 2026

Sina de oteleste un profil de oțel-laminat la cald cu o secțiune transversală-standardizată constând din capul șinei, țesătură și bază, conceput pentru a ghida roțile, a suporta sarcini verticale și laterale repetate și a transmite tensiunile în siguranță în traverse și în fundația căii. Este principalul element portant-sarcină al sistemelor de cale ferată și al sistemelor industriale de șine, iar selecția materialului său determină în mod direct siguranța, rezistența la uzură și durata de viață. Liniile ferate moderne se bazează pe oțeluri de șine special concepute mai degrabă decât pe oțel structural obișnuit.

 

Ce tip de oțel este folosit la șinele ferate?

 

Șinele de cale ferată sunt fabricate în principal din oțel cu conținut ridicat de-carbon, cu conținut ridicat de-mangan sau din oțel slab-aliat, concepute pentru a obține o rezistență ridicată, o tenacitate bună și o rezistență excelentă la uzură. Cele mai utilizate calități includ U71Mn și U75V în standardele GB, R260 și R350HT în standardele EN și 900A în standardele AREMA. Aceste oțeluri conțin niveluri controlate de carbon pentru a îmbunătăți duritatea și mangan pentru a spori rezistența și rezistența la oboseală, în timp ce oligoelemente de aliaj, cum ar fi vanadiul sau cromul, pot fi adăugate pentru îmbunătățirea în continuare a performanței în aplicațiile grele-.

 

Calități tipice de oțel pentru șine conform standardelor internaționale majore:

 

heavy rail

 

Sistem standard Oțel de calitate Tip metalurgic Aplicație tipică
GB (China) U71Mn Oțel cu-carbon Mn Trafic mixt de pasageri și marfă
GB (China) U75V Oțel carbon-Mn cu vanadiu Transport greu și șine de macara
EN 13674-1 (Europa) R260 Oțel carbon perlitic Linii de cale ferată convențională
EN 13674-1 (Europa) R350HT Oțel-perlitic tratat termic Linii de transport greu și{0}}de mare viteză
AREMA (SUA) 900A Oțel carbon-de înaltă rezistență coridoare de transport de marfă nord-americane
JIS (Japonia) JIS E1101 Oțel carbon-mangan Rețelele feroviare principale

 

În calitate de furnizor profesionist de elemente de fixare șine,GNEE RAILpoate furniza șine de oțel standard diferite, cum ar fi GB, American, BS, UIC, DIN, JIS, Australia și Africa de Sud, care sunt utilizate în liniile de cale ferată, macarale și minerit de cărbune.

 

șină standard chinezească din oțel

 

Clasificare Înălțime (mm) Cap (mm) Parte de jos (mm) Grosime (mm) Greutate (kg/m)
Cale Ușoară 8 KG/M 65 25 54 7 8.42
9 KG/M 63.5 32.1 63.5 5.9 8.94
12 KG/M 69.85 38.1 69.85 7.54 12.2
15 KG/M 79.37 42.86 79.37 8.33 15.2
18 KG/M 80 40 80 10 18.06
22 KG/M 93.66 50.8 93.66 10.72 22.3
24 KG/M 107 51 90 10.9 24.46
30 KG/M 107.95 60.33 107.95 12.3 30.1
Feroviară grea 38 KG/M 134 68 114 13 38.733
43 KG/M 140 70 114 14.5 44.653
45 KG/M 145 67 126 14.5 45.546
50 KG/M 152 70 132 15.5 51.514
60 KG/M 176 73 150 16.5 60.64
Sina de macara QU 70 120 70 120 28 52.8
QU 80 130 80 130 32 63.69
QU 100 150 100 150 38 88.96
QU 120 170 120 170 44 118.1

 

JIS E 1103/1101 șină standard din oțel

 

Standard: JIS E 1103/1101
Dimensiune Dimensiune (mm) Greutate
(kg/m)
Lungime (m)
Cap Înălţime Fund Grosime
JIS 15KG 42.86 79.37 79.37 8.33 15.2 9-10
JIS 22KG 50.8 93.66 93.66 10.72 22.3 9-10
JIS 30A 60.33 107.95 107.95 12.3 30.1 9-10
JIS 37A 62.71 122.24 122.24 13.49 37.2 10-25
JIS 50N 65 153 127 15 50.4 10-25
CR 73 100 135 140 32 73.3 10-12
CR 100 120 150 155 39 100.2 10-12

 

Șină de oțel standard australiană 1085

 

Standard: AS 1085
Dimensiune Dimensiune (mm) Greutate
(kg/m)
Lungime (m)
Cap Înălţime Fund Grosime
31 kg 63.5 117.5 108 11.5 31.5 8-25
47 kg 70 141.3 127 14.3 46.5
50 kg 70 154 127 15 50.8
60 kg 70 170 146 16.5 61
68 kg 73.4 186 152 17.5 67.6
73 kg 70 157 146 32 73.63
86KG 102 102 165 84.11 85.5
89 kg 102 114 178 51 89.81

 

DIN 13674-1-2003 șină standard din oțel

 

Standard: DIN 536
Dimensiune Dimensiune (mm) Greutate
(kg/m)
Lungime (m)
Cap Înălţime Fund Grosime
A55 55 65 150 31 31.8 10-12
A55 65 75 175 38 43.1
A75 75 85 200 45 56.2
A100 100 95 200 60 74.3
A120 120 105 200 72 100

 

De ce sunt necesare-oțelurile cu conținut ridicat de carbon și oțelurile aliate pentru căile ferate?

 

La interfața roată-șină, tensiunile de contact sunt extrem de mari și repetate continuu, ceea ce poate cauza uzura suprafeței, deformare plastică și oboseală de contact la rulare dacă oțelul nu este suficient de dur și rezistent. Conținutul ridicat de carbon crește duritatea și rezistența la uzură, în timp ce manganul îmbunătățește rezistența și întărirea, permițând capului șinei să mențină integritatea structurală după răcirea controlată sau tratamentul de întărire-capului. În șinele de calitate superioară, pot fi adăugate elemente de micro-aliere, cum ar fi vanadiul, pentru a rafina structura cerealelor și pentru a îmbunătăți performanța la oboseală.

 

light rail

 

Pentru liniile de marfă puternic încărcate și pistele de rulare a macaralei, șinele trebuie să reziste, de asemenea, la sarcini puternice de impact și forțe laterale. In astfel de cazuri,GNEE RAILȘinele de macara DIN536 (A65–A150) și șinele de macara QU (QU70–QU120) sunt fabricate în mod obișnuit dinOțel U71Mn sau U75V, oferind o duritate mai mare și o durată de viață mai lungă în comparație cu șinele feroviare standard. Pentru liniile feroviare principale, GNEE RAIL furnizează grade precumU71Mn, U75V, R260, R350HT și 900A, asigurând compatibilitatea cu diferite sarcini pe osie, densitatea traficului și strategiile de întreținere.

 

Nota Standard / Regiune Compoziție tipică (% în greutate)
R260 EN 13674-1 (Europa) C: 0,67–0,80, Mn: 0,90–1,20, Si: mai mic sau egal cu 0,50
R350HT EN 13674-1 (Europa) C: 0,75–0,85, Mn: 0,80–1,20, Cr: 0,20–0,50
Nota 260 AREMA (America de Nord) C: ~0,77, Mn: ~1,0–1,2, Si: ~0,2
Nota 350 Specificații AREMA + Mill (SUA/Canada) C: 0,78–0,83, Mn: 0,90–1,20, Cr: 0,2–0,6, + V/Nb (microaliat)
BH Rail (Bainitic) JIS E 1101 (Japonia), adoptat în UE/India C: 0,65–0,80, Mn: 1,0–1,4, Cr/Mo/Ni (opțional, specific morii)
U71Mn GB/T 2585 (China) C: 0,65–0,77, Mn: 1,10–1,40, Si: 0,15–0,35
U75V GB/T 2585 (China) C: 0,67–0,77, Mn: 0,70–1,00, V: 0,04–0,12

 

Selectarea corectă a șinei de oțel implică nu numai alegerea unui grad, ci și potrivirea acestuia cu tipul de profil, rigiditatea de fixare și condițiile de mediu.GNEE RAILsprijină proiecte cu selecție profesională de șine pe baza sarcinii pe osie, presiunea roții, frecvența traficului și mediul de operare, furnizând șine care respectă standardele GB, EN, UIC, DIN, AREMA/ASCE, JIS și AS. În plus față de produsele standard, GNEE RAIL oferă soluții de șine personalizate, inclusiv controlul special al compoziției chimice și procese de răcire controlate pentru a optimiza echilibrul duritate-rezistență pentru condiții de service exigente.

 

Obțineți o cotație și un desen